Com-Forth Zóna Podcast Epizódok
A mindennapi munkánk során számos olyan kiváló szakemberrel ismerkedtünk már meg, akikről úgy érezzük, hogy egy konferencián előadott prezentáció vagy kerekasztal beszélgetés idejénél sokkal tovább hallgatnánk még gondolataikat, történeteiket, szívesen megismernénk közelebbről karrierjük útját, személyiségüket, kihívásaikat. Egy régóta dédelgetett álmunk vált most valóra azzal, hogy velük ülünk kéthetente a mikrofon mögé, hogy nektek is bemutathassuk őket.
Keressétek fel a stílusosan COM-FORTH ZÓNA névre keresztelt podcast csatornánkat ott, ahol a legjobban szeretitek hallgatni ezeket a tartalmakat:
2. évad
Dr. Maros Dóra
Közlekedéstudományi Intézet
Mit adott nekünk az 5G? Ha szóba kerül ez a modern hálózati technológia, a legkülönbözőbb vélt és valós aggályok is azonnal az asztalra kerülnek. Az új technológiai standardot joggal nevezhetjük az automatizálás elősegítőjének, a felhő alapú alkalmazások motorjának, de hallhattunk már rengeteg konspirációs teóriát is. Miket érdemes komolyan venni ezek közül? Dr. Maros Dóra tanúsítási szakértővel visszatekintettünk a rádiótelefonok elterjedésének hajnalára, a klasszikus SMS-től a chat applikációkig vezető útra, valamint azt is körbejártuk, milyen szerepet játszik az 5G egy XXI. századi biztonságos vasúti hálózat működtetésében. Com-Forth Zóna Podcastunk legújabb adásában ismét egy olyan hölgyet ismerhettek meg, aki soha nem mondott nemet a szakmai kihívásokra.
Szendrői Gábor
Concorde MB Partners
Minden vállalkozás életében eljön egyszer az a pillanat, amikor az alapító felteszi a nagy kérdést: ki viszi tovább mindazt, amit felépített és sikerre vitt? Hogyan tovább? Sokak számára az jelentené a beteljesült álmot, ha külföldi befektetők látnának fantáziát üzletükben, és kemény munkájuk egyetlen jelentős pénzügyi tranzakcióval kifizetődne. Vannak, akik bíznak a generációváltásban, és családon belül adnák tovább életük fő művét. Mi lehet a legjobb döntés egy vállalat jövőjével kapcsolatban? Ezúttal a felvásárlások és összeolvadások témakörét jártuk körbe Szendrői Gáborral, a Concorde MB Partners ügyvezető partnerével, akivel az M&A (mergers and acquisitions) folyamatok lépéseiről, a sikeres eladásfelkészítésről, a megfelelő vevő megtalálásáról beszélgettünk, és megvizsgáltuk a hazai gyakorlatokat.
Kolonicsné Szlávik Tímea
Emerson
Mi más is lehetne izgalmasabb egy gyártás iránt érdeklődő fiatal szakember számára, mint részt venni egy világszínvonalú modern gyár felépítésében a legelső tégláktól? Ráadásul mindezt a 2000-es évek elején, amikor a PLC vezérelt, robotizált integrált rendszerek még inkább ritkaságnak számítottak Magyarországon. Miután a víz- és szennyvízkezelő berendezéseket gyártó és forgalmazó kanadai Zenon oroszlányi gyára a GE érdekeltségébe került, a multinacionális vállalatot is lenyűgözték a tökéletesre fejlesztett folyamataikkal, berendezéseikkel, irányítási rendszereikkel. Kolonicsné Szlávik Tímeával nem csak az itt megszerzett tapasztalatait idéztük fel, hiszen már több mint tíz éve az Emerson sikeres működését támogatja. Beszerzés, logisztika, digitalizáció által megkönnyített döntési folyamatok, és persze a női vezetői lét kihívásai is asztalra kerültek a Com-Forth Zóna Podcast legújabb adásában.
Nadj István
CAD-Terv Mérnöki Kft.
Gondolatból készterméket terveznek, a porszívótól az űripari berendezésekig. Munkatársaikat, ügyfeleiket, partnereiket egyaránt arra ösztönzik, hogy ha egy folyamat digitalizálható, mindenképpen úgy végezzék, hiszen példaul a kötelező adminisztrációs terhek csökkentésével a mérnökök arra összpontosíthatnak, amihez leginkább értenek és legjobban szeretnek csinálni. Esetükben ez pedig nem más, mint a kreatív tervezés. A CAD-Terv csapata hisz abban, hogy az esztétika és a funkcionalitás ugyanolyan fontossággal bír, és egyiket sem hagyhatják ki egy sikeresen elkészített termék képletéből. Ügyvezetőjükkel, Nadj Istvánnal beszélgettünk konstrukcióépítésről, felhő technológiára épülő, közös platform alapú munkavégzésről, és a mérnöki szolgáltatásaik fejlődéséről.
Gaszt Attila
GIA Form Kft.
A GIA Form Kft. precíziós műanyag fröccsöntő szerszámok gyártásával, fröccsöntéssel, CNC forgácsolással és lemezmegmunkálással foglalkozik. Történetük egy garázsból indult, ma már egy 3300 m²-es csarnokban dolgoznak, amelynek 2013-as megépülésekor a 16 kilométernyi hálózati kábel kialakításával már jó előre felkészültek a gépek közötti kapcsolatok későbbi megteremtésére. Teljes körű ipari projektmenedzsment mentén működnek, azaz a tervezéstől a kész termék elkészítéséig minden gyártási folyamatot képesek lefedni házon belül, és ügyfeleiket is arra bíztatják, hogy a gyártással járó munkálatokat ne szervezzék megannyi irányba. Gaszt Attila, a vállalat tulajdonosa, ügyvezetője mesélte el történetüket és gyártási filozófiájukat a Com-Forth Zóna Podcast legújabb epizódjában.
Szertics Gergely
AI Partners
AI, mesterséges intelligencia, ChatGPT, automatizáció. Csupa olyan felkapott téma, ami egyre gyakrabban előkerül manapság szakmai, üzleti, de akár baráti beszélgetések során is. Alig várjuk, hogy a technológia időt spóroljon nekünk a kevésbé szeretett munkafolyamataink elvégzésével, de rettegünk a gondolattól, hogy egy napon teljesen pótolhatóvá tesz minket a munkaerőpiacon. Mit adott nekünk eddig az AI? Ennek eredtünk a nyomába Szertics Gergellyel.
Kiss Adrienn & Görgey Péter
MAVIR ZRt. // Magyar Elektrotechnikai Egyesület
A már több mint 2 éve tartó orosz-ukrán háborút sok megközelítésből lehet elemezni. Mi ebben az epizódban vendégeinkkel a szomszédos állam villamosenergia-rendszerei ellen intézett támadásokat vizsgáltuk, és azt, hogy akár hazánk, akár más országok számára vajon milyen kiberbiztonsági tanulságokkal szolgálhat a régóta elhúzódó konfliktus. Kiss Adrienn, kiberbiztonsági munkatárs a magyar villamosenergia ellátás biztonságos és zavartalan működését biztosító MAVIR ZRt-től érkezett hozzánk, Görgey Péter pedig a Magyar Elektrotechnikai Egyesületet és az önkéntes szerveződésű SeConSys-t képviselte műsorunkban. Mindketten más indíttatásból választották ezt a szakterületet, de egyformán elkötelezettek abban, hogy széles köröket edukáljanak a cybersecurity témakörben.
1. évad
Bóna Péter, Szalárdy Zsuzsanna & Szentléleky-Szabó Ágnes
Com-Forth Kft.
Ebben az epizódban a korábbiakkal ellentétben nem egy meghívott szakértővel beszélgettünk konkrét iparágról, szakterületről, hanem mi magunk ültünk a mikrofonokhoz és meséltünk abszolút kötetlenül arról az útról, ami a Com-Forth Kft. ajtajáig vezetett minket. Pályaválasztás, gyakornoklét, életünk első munkahelyi kihívásai, na és persze az 5 elmaradhatatlan kérdés ezúttal a mi, személyes válaszainkkal.
Laczkó Gábor
Aspectis Kft.
A biztonságtechnikai berendezések kamerarendszereinél a jó képminőség, a nagy felbontás már réges rég nem kérdés. Ráadásul a modern eszközök a puszta képrögzítésnél egyre összetettebb feladatokra is képesek. A felvételekből keletkező adatbázisokban szinte gyerekjáték megadott paraméterek alapján keresni, a mesterséges intelligencia pedig folyamatosan még tovább tágítja a képelemzésben rejlő lehetőségeket. A Com-Forth Zóna Podcast legújabb adásában Laczkó Gábort arról kérdeztük, milyen fejlődési utat járt be a IP-kamerák piaca, valamint az ezeket forgalmazó Aspectis Kft. az elmúlt 20 évben. Keress minket a legnépszerűbb platformokon:
Dr. Ködmön István
Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt.
Közel 200 éves múltra tekint vissza a Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. története. A vállalat ma is azzal foglalkozik, amire 1826-ban az alapításakor létrehozták: kézműves termékeket állít elő. A dísztárgyak, a figurák és az úgynevezett szervizáruk mostanra a magyar kulturális örökség részeivé váltak. Hagyományos gyártási folyamataikról — a mókusszőr festőecsettől kezdve, az egyedi megrendelések elbírálásán át, az idén különösen nagy figyelmet kapó Verstappen relikviájáig — Dr. Ködmön István, termelési igazgató mesélt nekünk.
Kenyeres Kriszti
Arm
Ezúttal Kenyeres Krisztivel, az Arm Senior people enablement managerével jártunk körbe egészen sok oldalról: hogyan válnak el egymástól a különböző HR-es szerepkörök? Kell-e határokat húzniuk a munkahelyi kapcsolatépítéseik során? A külsős szakértőként megbízott fejvadászok gyorsan és hatékonyan tudnak jelölteket találni nyitott pozíciókra, de még az ő erőfeszítéseik mellé is elengedhetetlen a belsős alkalmazottak bevonása. Kriszti – véleményünk szerint — megvédte a HR szakma becsületét a beszélgetés során, úgyhogy arra kértük, érveljen amellett is, hogy miért hasznos karriertanácsadási iránymutatást kérni erre specializálódott coach szakemberektől.
Gergics Máté
Abacus Medicine Hungary Kft.
Ezen a héten a gyógyszergyártás egy meglehetősen érdekes szegletébe kalauzol el minket vendégünk, Gergics Máté, az Abacus Medicine Hungary Kft. minőségbiztosítási vezetője. A vállalat tevékenysége nem szokványos ebben a szektorban, Magyarországon nem is találunk még egy olyan céget, amely hozzájuk hasonló kereskedelmi modellel dolgozik a vényköteles, létfontosságú gyógyszerek nemzetközi szintű, könnyű hozzáférhetőségén. A gyógyítás témakörével kapcsolatban persze számos izgalmas kérdés gondolkoztatott el minket: milyen változásokat él meg most ez az iparág, beárazható-e az emberek élete, meddig tudjuk kitolni a várható élettartamot, és vajon mihez kezdenénk, ha kapnánk még plusz 80 évet ajándékba?
Gulyás Máté
Datapao
Mindenki adatot gyűjt. Az adat megváltoztatja a vállalatok teljesítménymutatóit, lehetőségeit, tevékenységeit. De a #bigdata korszakában fürdőzve már azt is tudjuk, hogy az adatok nagy mennyiségénél sokkal fontosabb azok minősége és annak kitalálása, hogy mi lesz értékes a hatalmas információhalmazból, hogyan és mire szeretnénk felhasználni azt. Alapvetően ennek apropóján ültünk le beszélgetni Gulyás Mátéval, az adatelemzésre szakosodott, elsősorban nemzetközi ügyfelekkel együttműködő datapao CEO-jával, de ha már vendégünk ennyi tapasztalatra tett szert a #startup világban, arról is faggattuk, hogyan lehet egymás után több vállalkozást is sikerre vinni, vagy elengedni, ha a józan ész azt kívánja.
Fertetics Mandy
MVÜK Zrt. / Alternate Kft.
Tulajdonképpen mit jelent a fenntartható működés egy vállalat szempontjából? Elegendő csak a karbon lábnyomot vizsgálni, vagy beleérthetjük a munkavállalók elégedettségének és jóllétének kérdéskörét is? Egyre több zöld jogszabályi előírás gondoskodik arról, hogy a gazdasági szereplők mindenképpen tegyenek lépéseket a környezetvédelem érdekében, de nem lehet, hogy ez inkább visszaveti a valódi, tényleges fejlesztéseket? Fertetics Mandy, fenntarthatósági szakértő a Com-Forth Zóna podcast legújabb adásának vendége, vele beszélgettünk napjaink egyik legaktuálisabb témájáról.
Dr. habil. Abonyi János
Pannon Egyetem
Az egyetemi, tudományos életben a szakmai előmenetelt akár egy meglehetősen nehéz pontgyűjtő játékhoz is hasonlíthatjuk: az akadémiai rekordok megszerzése egy viszonylag lineáris út. Mégis szerteágazó tud lenni, ahogyan azt megtudtuk Dr. habil. Abonyi Jánostól, a Pannon Egyetem oktatójától, aki az ipar 4.0 témakörében is számos területet kutat a hallgatókkal. Több megkeresést is kapott már a versenyszférából, de sokkal izgalmasabbnak tartja azt, hogy hogyan lehet ezekkel a nagyvállalatokkal együttműködve, partnerségben elérni sikereket, és így több iparágra is rálátásuk lehet, az irodája ebből kifolyólag egy valódi játszótér. Kutatás-fejlesztésről, innovációs tevékenységekről és az emberközpontú gyártásról beszélgettünk vendégünkkel ebben az adásában.
Kocsis Tamás
Alverad
A kibervédelem az egyik legforróbb témává vált a gazdasági szereplőknél. Egy vállalat valamennyi szakemberétől figyelmet igényel és mindenkinek van ezzel kapcsolatban feladata. A megvalósításról azonban sokszor másképpen gondolkodnak az IT, és másképpen az OT (operational technology) vezérlőrendszerek üzemeltetői. Kocsis Tamás, becenevén Sharky, valódi szakértő a cybersecurity területén, és különösen fontosnak tartja, hogy e két oldal álláspontjai és érdekei minél közelebb kerüljenek egymáshoz. Szakmai rendezvények közkedvelt előadója, de nem csak az általa megosztott, mindig naprakész tudásanyagok és izgalmas esettanulmányok miatt. Egyedi stílusa megmutatkozik a Com-Forth Zóna podcastunk legújabb epizódjában is, amelyben felidéztük vele többek között a karrierjének állomásait, elgondolkoztunk azon, hogyan változott az IT szakma elismertsége és megítélése az elmúlt évtizedekben, és milyen kihívások előtt állnak azok a létfontosságú rendszerek, akik számára hamarosan a korábbinál szigorúbb biztonsági szabályozások lépnek érvénybe.
Fazekas Barbara
Bobcats Coding
Fazekas Barbara neve nem ismeretlen az IT szakmában. Az itthon forradalmi kezdeményezésnek számító Green Fox Academy egykori ügyvezetőjeként azon dolgozott, hogy pár hónapos képzéseikkel ajtót nyissanak a szoftverfejlesztés lehetőségekben gazdag világa felé azoknak, akik mindaddig egy teljesen más szakterületen mozogtak. Jelenleg a Bobcats Coding társalapítójaként népszerűsíti tevékenységüket nemzetközi vizeken: versenyképes tudással bíró magyar szakembereket biztosítanak hazai és külföldi vállalatok szoftverfejlesztési projektjeihez. A csapatuk céltudatos, vágynak a sikerre, de nem bármi áron. Ma már sok mindent lényegesen másképp csinálnak, mint a 20-as éveikben.
Péczeli Viktor
Continental Automotive Hungary
Harmadik adásunk igazán hosszúra sikeredett. Ezért a vágási munkálatok közben napokig törtük a fejünket azon, hogyan tudnánk szűkebbre szabni a hanganyag terjedelmét. De bármelyik részletét is vettük ki, mindig arra jutottunk, hogy így alkot teljes egységet ez az epizód. Péczeli Viktorral, a Continental Automotive Hungary veszprémi gyárának IT vezetőjével készült közel másfél órás beszélgetésünket így, ahogy van, teljes egészében ajánljuk mindenki figyelmébe, aki kíváncsi arra, hogyan dolgozták ki a traceability (nyomonkövetési) rendszereiket, milyen fejlődési ciklusokon ment keresztül a MES-rendszerük, és hogy hogyan alakult át az informatikai csapat a budapesti gyáregységben. Vendégünk azonban nem csak a világszerte ismert járműipari vállalat hazai informatikai működésében kalauzolt el minket, hiszen most sem csak a szakmai kihívások érdekeltek minket. Mesélt a gyárlátogatásnak álcázott állásinterjújáról, az egy éven át tartó alkotói szabadságáról és bakancslistás terveinek megvalósításáról, személyes sikereiről és kihívásairól, valamint arról, hogy hogyan egyenlítődnek ki a mindennapok: 24 órát sem a gyártásban, sem a magánéletben nem tudunk csak pozitív, vagy csak negatív jelzőkkel jellemezni, és egy jó nap végén is történhet bármi, akár még 23:32-kor is.
Ádám Ildikó
EY
Lehet-e az adózásra úgy tekinteni, mint egyfajta ösztönzőre, amely rávehet minket helyes döntésekre? Tudják-e a vállalatok, hogy mennyi pénzt hagynak az asztalon, ha nem fordítanak figyelmet a számukra elérhető kedvezményekre? Jogosan tápláljuk-e a sztereotípiákat, ha arra gondolunk, hogyan fest az élet munkavállalóként egy „Big Four” vállalatnál? Ezekről a kérdésekről beszélgettünk vendégünkkel, Ádám Ildikóval, az EY senior managerével, aki nemcsak munkaidejét áldozza az adózás témájának, de PhD hallgatóként is tanulmányozza a K+F támogatások és ösztönzők rendszerét a Semmelweis Egyetemen. "Látogatónkat" - a beszélgetésünkből kiderül, miért nevezzük így - természetesen most sem csak szakmai témákról faggattuk. Kíváncsiak voltunk személyes vezetői kihívásaira, és néhány komfortzónán kívüli emlékére is.
Németh Gábor
Foxconn
Első adásunk vendége Németh Gábor, a Foxconn globális cégcsoporthoz tartozó Cloud Network Technology komáromi gyáregységének üzletágvezetője, aki már több alkalommal adott elő a Com-Forth rendezvényein, és azt is örömmel vállalta, hogy megteszi velünk az első lépést a komfortzónánk elhagyásában. 15 év tapasztalatait és az üzletágvezető pozícióig ívelő út mérföldköveit meséli el, miközben érintjük a logisztika (supply chain management) kihívásait és azokat a feltörekvő technológiákat, amikre érdemes odafigyelnünk a közeljövőben.