Time Sensitive Networking - A jövő ipari Ethernet hálózata
A TSN (Time-Sensitive Networking — időérzékeny hálózati átvitel) úgy tűnik a következő nagy lépcsője lesz a sztenderd Ethernet technológia fejlődésének, többek között determinisztikus adattovábbítással, nagyobb rendelkezésre állással és megnövelt biztonsággal. Annak ellenére, hogy a TSN a jövő ipari IoT hálózata, felmerül a kérdés, hogy mikor fog készen állni ez a megoldás arra, hogy valós alkalmazásokon bizonyítson, és az elméletet gyakorlatra ültethessük. Ez az utolsó kirakódarab az IT és OT hálózatok még nagyobb fokú egyesülésében. Az IT és OT hálózatok összefésülésének első lépése a 2019-es SPS Expo-n valósult meg Nürnbergben. A Moxa szoros együttműködésben fejlesztette a rendszereit a legnagyobb iparági szereplőkkel, többek között a CC-Linkkel, és az OPC fejlesztéséért felelős alapítvánnyal, hogy valós TSN-en alapuló automatizálási alkalmazásokat demonstrálhasson.
Szoros együttműködés más iparági szereplőkkel
A TSN keretrendszer kialakítása több iparági szereplő közös munkájának eredménye, melynek köszönhetően sikerült létrehozni egy egységes hálózati infrastruktúrát, melyen egy időben haladhatnak időkritikus és kevésbé időkritikus adatok egy valóban integrált IT és OT hálózaton. A Mitsubishi Electric-kel folytatott közös demonstráció során betekintést nyerhettünk egy TSN hálózati infrastruktúra forgatókönyvébe, amely több CC-Link IE TSN eszközt, kamerákat, switcheket is tartalmazott, hogy ezzel szemléltesse a különféle alkalmazások hálózati igényeit, mint például a nagy sávszélesség, a valós idejű kommunikáció, a magas szintű determinizmus és teljesítmény, amely például a mozgásvezérlő feladatoknál alapvető elvárás.
Kritikus és nem kritikus adattovábbítás egy összevont IT – OT hálózaton
Ugyanezen a hálózaton, együttműködve a B&R Industrial Automation-al, a TSN keretrendszer magába foglalja a sztenderd OPC UA TSN-en keresztüli továbbítását. Ezzel az integrációval a TSN keretrendszer egy sokkal flexibilisebben kezelhető ipari hálózatot eredményez, legyen az vezérlő - vezérlő, vagy vezérlő – terepi eszköz kapcsolat, a gyártást „plug&produce” módon tudja rugalmasan fejleszteni.
Emellett a TSN szoftver, melyet az Acontis Technologies fejlesztett, kulcsfontosságú szerepet játszik abban, hogy a terepi intelligenciát a TSN keretrendszerbe illeszthessük. A szoftver kiterjeszti a valós idejű átviteli képességet az alkalmazási rétegig, így a hardverekkel való kommunikáció intelligens, determinisztikus és megbízható.